Kömür nasıl oluşur?

Kömür nedir?

Kömür organik, bitki kökenli ve yanabilen bir tür kaya çeşididir. İçeriğindeki ana bileşen karbondur. Buna ek olarak kükürt, hidrojen, oksijen ve azot elementlerini de içerir.

Kömür nasıl oluşur?

Bitkisel kaynaklı bir kaya oluşumu olduğunu ifade ettiğimiz kömürün bitkilerden yanabilen bir kaya haline dönüşmesi hiç de kolay olmayan ve çok uzun süren bir süreçtir. Öyleki bu süreç milyonlarca yıl sürebilmektedir.

Kömürün oluşabilmesi için bataklık ortama, sıcaklığa, basınca ve üzerinin örtülmesin ihtiyaç vardır. Büyük ağaçlar vb. bitki kalıntıları kuruduktan sonra bataklık bölgelerde üzeri gömülür. Zamanla sıcaklığın ve basıncın da etkisiyle meydana gelmeye başlayan kimyasal reaksiyonlar zamanla bu organik maddelerin fiziksel ve kimyasal yapısında değişmelere neden olur ve milyon yılı bulan zaman sonra bu maddeler sertleşip kömür halini alır. Bu süreçte sıcak yer altı sularının, volkanik akıntıların, depremlerin de mutlaka bu süreçte etkin olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça karmaşık bir süreç sonunda bugün ısınma ve elektirik üretiminde kullandığımız kömür meydana gelmektedir.

Kömürün de çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla turba, linyit, taş kömürü, antrasit ve grafite olarak sayılabilir. Organik fosil kalıntılar öncelikle turba haline dönüşür. Sonrasında linyit kömürü meydana gelir. Ki linyit kömürü kolay parçalanabilen ve nem oranı yüksek bir kömürdür. Daha sonra kömürün kalitesi ve sertliği artarak taş kömürü dediğimiz kömüre dönüşür ve bu dönüşüm bu şekilde ilerleyerek devam eder. Ülkemiz daha çok linyit kömürü açısından kaynaklara sahiptir. Taş kömürü daha az bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir